Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Endodontinis gydymas: svarbiausi faktai apie jį

Nepaisant to, kad endodontinis gydymas taikomas pakankamai  dažnai, nemaža dalis pacientų apie jį išgirsta pirmą kartą. Šio terapinio odontologinio gydymo tikslas – sunaikinti šaknies kanalų sistemoje esančius mikroorganizmus, taip apsaugant dantį ir aplink jį esančius audinius nuo infekcijos.

Kada reikalingas toks gydymas?

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl mikroorganizmai patenka į šaknies kanalų sistemą, yra negydomas kariesas, kitaip dantų ėduonis. Jis gali atsirasti tiek dėl genetinių veiksnių, tiek dėl tam tikrų žmogaus įpročių, tokių kaip dažnas daug angliavandenių turinčio maisto vartojimas, nepilnavertė mityba ar bloga burnos higiena. Pagrindiniai karieso simptomai yra dantų skausmas ir jautrumas kaklelio srityje, pakitusi jų spalva, trupantis emalis.

Pulpa – minkštasis audinys, užpildantis danties ertmę ir esantis po kietųjų audinių emalio bei dentino sluoksniu. Ji sudaryta iš nervų rezginio, kraujagyslių tinklo, puriojo jungiamojo audinio ir įvairių ląstelių. Pažeidus pulpą žūsta kraujagyslės ir nervai, todėl dantis tampa negyvybingas.

Priklausomai nuo minkštojo danties audinio pažeidimo laipsnio, gali pasireikšti skirtingi simptomai, pavyzdžiui, aštrus savaiminis ir sunkiai lokalizuojamas skausmas. Dažniausiai jis atsiranda naktį, keičiant kūno padėtį iš gulimos į sėdimą.

Atvejais, kai pažeidimas išplinta į aplinkinius audinius, dantis gali atrodyti tarsi pakeltas, atsiranda jo skausmas valgant, jaučiamas nuolatinis danties maudimas. Dar keletas ženklų, išduodančių, jog reikalingas endodontinis gydymas, yra pakitusi danties vainiko spalva, dantenų patinimas ir pūliniai. Taikant pažangius metodus, galima veiksmingai išspręsti tokias odontologines problemas. Ieškote patikimų šios srities specialistų? Paspaudę ant nuorodos galite sužinoti daugiau apie jų teikiamas paslaugas.

Kodėl reikalingas dantų kanalų gydymas?

Jei pažeisti dantų šaknų kanalai nėra gydomi, bakterijos iš užkrėstos pulpos pro šaknies viršūnę patenka į aplinkinius audinius. Taip sukeliamas jų uždegimas – periodontitas. Dažniausiai šią ligą išduoda pažeistos dantenos, kurios būna patinusios, paraudusios ir atsitraukusios nuo dantų. Taip pat gali pasireikšti jų jautrumas ir kraujavimas. Sergant periodontitu po truputi pradeda tirpti aplink šaknį esantis kaulas, formuojasi pūlinys, o vėliau ir cista.

Pasireiškus lėtiniam periodontitui žmogus gali nejausti jokių simptomų. Tačiau šiam paūmėjus pradedamas jausti skausmas, atsiranda tinimas. Laiku nesprendžiant tokios problemos, dantis gali būti pažeidžiamas negrįžtamai, todėl jį reikia pašalinti. Kai kurių viršutinio žandikaulio dantų periodontitas gali sukelti sinusitą.

Kaip atliekamas endodontinis gydymas?

Pirmasis žingsnis – rentgeno nuotraukos padarymas ir danties viduje bei aplink jo šaknį esančių pakitimų stebėjimas. Nuskausminimas gali būti taikomas atsižvelgiant į danties būklę ir pažeidimo sunkumą. Neras (pulpa) yra šalinama specialiais endodontiniais instrumentais, prieš tai maksimaliai izoliavus dantį nuo burnos skysčių. Užkrėsti šaknies kanalai yra išvalomi ir užpildomi gutaperča – specialiai tam skirta plombine medžiaga. Jei danties nervo uždegimas itin stiprus, įprastai prireikia kelių apsilankymų pas odontologą.

Norint jaustis tikriems dėl endodontinio gydymo veiksmingumo, itin svarbu atidžiai pasirinkti specialistus. Dažnai pasitaiko atvejų, kai reikia pergydyti jau gydytus dantų šaknų kanalus. Pagrindinė to priežastis – dėl nekokybiškai atlikto gydymo pasikartojusi infekcija. Odontologų profesionalumas, moderni įranga ir patikimos medžiagos leidžia užtikrinti ilgaamžius rezultatus.

Manote, kad jums reikalingas endodontinis gydymas? Tuomet nepraleiskite progos pasikonsultuoti su specialistais. Jie gali įvertinti jūsų dantų būklę ir paskirti efektyviausią kamuojančios problemos sprendimo būdą. Uždelstus, gydymas dažniausiai tampa kur kas sudėtingesnis ir ilgesnis. Norint džiaugtis sveika ir gražia šypsena, reguliari jos priežiūra tiesiog būtina. Nepamirškite to – juk dantys ne tik mūsų puošmena, bet ir geros gyvenimo kokybės garantas.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---