Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Jūsų kūnas nueina pagaugais klausant muzikos? Jei taip, jūsų smegenys yra ypatingos

Gera muzika gali sukelti palaimos jausmą, vadinamą „freesson“ arba „odos orgazmu“.

Ar kada nors patyrėte, kad klausydamiesi tam tikros melodijos, jūsų kūnas nueina pagaugais?  Jei taip, turite unikalią funkciją.

Dažniausiai  pagaugai inicijuoja emociškai priklausomos ir patrauklios muzikos klausymą. Kai kurie žmonės gali patirti palaimos jausmą, kai jie žiūri į nuostabius meno kūrinius, ryškias emocines scenas filme ar fizinio kontakto su kitu asmeniu metu.

Kodėl ne visi gali tai patirti

Tyrimai įrodo, kad maždaug du trečdaliai visų žmonių patyrė pagaugus bent vieną kartą savo gyvenime.

„Reddit“ svetainės naudotojai netgi sukūrė atskirą forumo skyrių, kuriame aptarė meno kūrinius, kurie leidžia pajusti pagaugus.

„ Darėme prielaidą, kad kuo stipresnis žmogus intelektiškai , jis įsitraukia į muzikos kūrinio klausymą, tuo labiau tikėtina, kad jis patirs pagaugus dėl gilesnio kontakto su paskata“ , – sako Colver.

Mokslininkai taip pat teigė, kad tikimybė, kad klausytojas visapusiškai dalyvaus klausymo procese, visų pirma priklauso nuo jo asmenybės tipo.

„Norėdami išbandyti šį metodą, tyrimo dalyviai buvo prijungti prie aparato, kuris matuoja tam tikrus odos parametrus. 

Po to dalyviai klausėsi kelių muzikos kūrinių, įskaitant „Air Supply“ dainas, „Hans Zimmer“ muziką ir klasikinius „Chopin“ kūrinius “, – sako   „ Music Feeds “  Sam Murphy .

Buvo daroma prielaida, kad kiekviename iš šių muzikos kūrinių yra vienas įdomus ar kulminacinis momentas, galintis sukelti pagaugus.

Eksperimento dalyviai taip pat buvo paprašyti atlikti asmenybės testą, po kurio Colver padarė išvadą, kad dažnesnį laisvalaikį patyrę žmonės pasižymėjo tokiu asmenybės bruožu kaip „atvirumas naujiems potyriams“.

„Tyrimai rodo, kad žmonėms, turintiems šį asmenybės bruožą, būdinga neįprastai aktyvi vaizduotė, jie vertina:   grožį, meilę, gamtą, ieško naujų pojūčių, dažnai galvoja apie savo jausmus ir vertina gyvenimo įvairovę“ , – sakė Colver.

Naujos patirtys

Mokslininkai anksčiau padarė panašias išvadas, tačiau Colver įrodė, kad tokios reakcijos į muziką tikimybė priklauso ne nuo emocinės, bet nuo intelektinės asmenybės pusės.

Pavyzdžiui, kai žmogus stengiasi įsivaizduoti, kaip muzikinė kompozicija toliau vystysis, ar bando vizualizuoti muziką savo mintyse. „Vizualizacija gali būti apibūdinama kaip muzikos klausymo su fantazijomis derinys“, – aiškina mokslininkas.

Taigi žmonės, kurie tiesiogine prasme pasinardina į muziką, naudodamiesi mąstymo procesais, yra labiau linkę patirti „odos orgazmą“ nei tie, kurie klausosi muzikos tiesiog kaip malonaus fono.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---