Ar saugu pirkti maistą prekybos centruose koronaviruso epidemijos metu? Ar galima užsikrėsti per produktų įpakavimą? Į šiuos aktualius klausimus atsakė dr. Suzanne Huggett, Asklepios klinikų ligoninės higienos skyriaus vedėja, pulmonologė ir medicinos konsultantė Hamburge.
Ar yra pavojus prekybos centre? Kiek laiko virusas išgyvena ant pakuočių?
Huggett teigia, kad virusas gali būti ant pakuotės. Jis gali būti ant jų, jei prekes prieš jus lietė užsikrėtęs asmuo. Reikia būti ypač atsargiems, naudojantis pirkinių krepšeliais, nes daugybė žmonių liečia jų rankenas. Kruopščiai nusiplaukite arba dezinfekuokite rankas iškart po apsipirkimo.
Devyni būdai sustiprinti imunitetą ir užkirsti kelią koronavirusui
Imunitetas yra organizmo sugebėjimas išlaikyti savo natūralią genetinę sudėtį ir kovoti su pašaliniais sukėlėjais, bandančiais jam pakenkti. Kiekvieną rudenį ir žiemą mūsų imunitetą veikia pašaliniai veiksniai, dėl kurių jis silpnėja.
Šimtai tūkstančių žmonių tik imuniteto dėka išgyvena kosėdami, čiaudėdami ar gulėdami lovoje, karščiuojant. Be to, turėdamas silpną imunitetą, žmogus gali patirti lėtinio nuovargio sindromą – kuris taip pat neprideda gyvenimo džiaugsmo.
Turėdami visa tai galite kažkaip egzistuoti, bet kai pasaulį užklumpa epidemija, stipraus imuniteto klausimas tampa gyvybiškai svarbus. Europoje siautėja koronaviruso epidemija ir per ateinančias 2–3 savaites galite tikėtis jo plitimo šalyje.
Kadangi vakcinų nuo koronaviruso dar nėra, o tikimybę užsikrėsti turi kiekvienas iš mūsų.
Problemą papildo specifinių vakcinų nuo viruso trūkumas – taigi, turime tik dvi strategines apsaugos sritis: tai yra atsargumo priemonės (higiena) ir imuniteto stiprinimas. Galų gale, jei mūsų imuninė gynybos sistema yra aktyvi, tada virusas bus sunaikintas, kai tik bandys įsiskverbti į kūną.
Trumpai išvardinsime devynis būdus, kaip sustiprinti imunitetą ir sumažinti riziką užsikrėsti koronavirusu.
1. Fizinis aktyvumas
Mūsų protėviai gyveno gamtos apsuptyje, neturėjo šildymo sistemos, oro kondicionieriaus ir guminių batų. Tačiau jie galėjo praleisti valandas miške per lietų, sniegą ir šalčio metu ieškodami maisto – ir likdavo sveiki.
Kai juos užpuldavo plėšrūnai ar priešiškų genčių atstovai, jie patekdavo į mūšio lauką, būdavo sužeisti. Tai yra reguliarios fizinės pastangos, kurios sustiprina organizmo apsaugą, atspindėdamos kenksmingų virusų ir bakterijų atakas.
Atitinkamai, jūs taip pat galite naudoti šį faktorių, reguliariai (2–3 kartus per savaitę) sportuodami. Jungtinės Karalystės mokslininkai įrodė, kad imuninį limfocitų, kuriuose ląstelės ieško iš virusų iš audinių surinktus antigenus, stebėjimą palengvina trumpalaikė limfocitozė, kurią sukelia fizinis krūvis.
Fizinis aktyvumas ypač svarbus vyresnio amžiaus žmonėms. Kito tyrimo metu buvo nustatyta, kad imuninės sistemos „senėjimas“ tiesiogiai priklauso nuo fizinio aktyvumo laipsnio ir apimties. Atliekant aktyvius pratimus (nuo 2 iki 5 valandų per savaitę) ir palaikant teisingą širdies ritmą (65–80% piko), imuniteto „išnykimo“ greitis yra minimalus.
Vyresniems žmonėms (nuo 65 metų) pirmenybė teikiama mažo intensyvumo aerobiniams pratimams (vaikščiojimas greitu žingsniu), o jaunesniems nei 60 metų žmonėms tinka lėtas bėgimas, slidinėjimas, plaukimas bent 25–30 minučių.
2. Grūdinimo procedūros
Šis geros sveikatos palaikymo ir atsparumo bet kokiems negalavimams būdas yra žinomas jau ilgą laiką. Prieš šimtus metų mūsų protėviai nustebino užsieniečius, šokdami iš pirties į sniegą ar ledinį vandenį, ir net šiandien šimtai tūkstančių žmonių tai kartoja ir jie neserga.
Kitas dalykas yra tas, kad turite būti „išmintingi“, vengdami didelių kūno apkrovų, nes ne kiekvieno žmogaus kūnas ištvers maudymąsi lediniame vandenyje. Yra ir kitas, švelnesnis grūdinimosi būdas: palaipsniui prausiantis duše mažinant vandens temperatūrą po 1 ° C, tačiau tai reikalauja daug kantrybės ir trunka 2–3 mėnesius.
Šiuolaikinė medicina sukūrė novatoriškas grūdinimo technologijas, kurios per 2–3 savaites gali žymiai sustiprinti imuninę sistemą. Ši technologija naudoja skystą azotą, kuris dėl žemos temperatūros trumpam veikia žmogaus nervų sistemą. Kiekvienos 2 minučių trukmės sveikatingumo sesijos metu kapsulėje suaktyvinamas žmogaus nervų, hormonų ir imuninė sistema, padidėja visos organizmo gynybinės savybės, įskaitant imunitetą. Ne taip svarbu, kokį grūdinimo būdą pasirenkate sau – svarbiausia, kad jį naudojate savo gyvenime, jei nenorite tapti koronaviruso auka.
3. Optimizmas ir streso valdymas
Streso reiškinio pradininkas, Nobelio premijos laureatas Hansas Selye įrodė, kad streso poveikis imunitetui yra sudėtingas. Silpnas ir trumpalaikis stresas gerina organizmo gynybines savybes. Tačiau ilgalaikis ir stiprus stresas, priešingai, slopina ir niokoja imuninę sistemą, o tai prisideda prie lėtinių ligų vystymosi. Naujausi tyrimai rodo, kad teigiamas mąstymas ir galimybė neįleisti kenksmingo streso į jūsų smegenis ne tik sumažina ligų skaičių, bet ir prisideda prie žmogaus ilgaamžiškumo.
Būkite optimistiškas, neleiskite blogoms mintims įsiskverbti į jūsų smegenis, galvokite apie ateitį, tikėkite savo laiminga ateitimi, ieškokite ir raskite laimės dabartyje – ir nė vienas virusas jums nebus baisus.
4. Mityba
Antikūnai – medžiagos, kurios neutralizuoja kenksmingus mikrobus, iš prigimties yra baltymai, todėl stipriam imunitetui jums reikės visaverčio baltyminio maisto, kuriame yra visas būtinų amino rūgščių rinkinys. Visavalgiams žmonėms tai yra mėsa, paukštiena ir žuvis, o vegetarams – ankštiniai, riešutai ir sėklos.
Kad imuninė sistema gerai veiktų, reikalingi vitaminai (ypač D, C, A ir E grupės), kuriuos galima gauti iš šviežių daržovių, vaisių ir augalinių aliejų, o imunitetui būtinas cinkas ir selenas yra gaunamas iš jūros gėrybių, ankštinių augalų ir Brazilijos riešutų. Selenas ir cinkas padidina natūralių žudikių ir T-jungčių ląstelių gamybą ir teigiamai veikia kaulų čiulpus.
5. Atsisakykite blogų įpročių (alkoholis ir rūkymas)
Negalima piktnaudžiauti alkoholiu. Jo leistina dozė, kuri dar neslopina imuniteto, yra nuo 20 iki 30 gryno etanolio per dieną. Tai reiškia, kad galite sau leisti išgerti taurę brendžio, tačiau išgėrę daugiau nei 100 gramų stipriojo gėrimo jau susidarys skylės imuninėje gynyboje ir, jei virusai pateks į jūsų kūną, jūsų baltieji kraujo kūneliai negalės su tuo susidoroti. Remiantis mokslinės literatūros apžvalga, per didelis etanolio vartojimas sutrikdo tinkamą apsauginių barjerų (odos ir gleivinių) veikimą ir sunaikina imuninės sistemos ląsteles. Limfocitų sintezė taip pat sulėtėja dėl baltyminių medžiagų trūkumo.
Epidemijos metu reikėtų mesti rūkyti. Iš tiesų, be nikotino, tabako dūmuose yra didžiulis kancerogenų ir toksiškų dervų kiekis, slopinantis imuninio atsako reakciją. Be to, dūmai užkemša kvėpavimo takus ir neleidžia juose esančiuose baltuosiuose kraujo kūneliuose sunaikinti ten patekusius virusus.
6. Kokybiškas miegas
Tai gali pasirodyti keista, tačiau ilgesnis miegas labai teigiamai veikia imuninę sistemą. Miego laikotarpiu energija atsistato ir yra teikiama visos žmogaus kūno sistemoms, įskaitant imuninę sistemą. Todėl nenaudokite miego laiko darbui ar pramogoms: prarasite daugiau, nei gausite.
Sveiko suaugusio žmogaus miegui kasdien reikia apie 7–8 valandas, vaikų – apie 10–13 valandų. Dėl sistemingo miego trūkumo (2 ar daugiau savaičių) imuninės sistemos efektyvumas sumažėja mažiausiai 30%. Vienas iš mokslinių tyrimų įrodė, kad dėl dalinio žmogaus miego trūkumo naktį sumažėja imuninis atsakas, sumažėja natūralių žudikų skaičius. Kai miego trukmė trumpesnė nei 7 valandos, pastebimas žmogaus organizmo atsparumo virusinėms ir bakterinėms ligoms sumažėjimas.
7. Valgykite maistą su probiotikais
Probiotikai yra maistas, kuriame yra gyvų naudingų mikroorganizmų. Probiotikai sukuria sąlygas tinkamam virškinimo trakto funkcionavimui ir padidina viso organizmo imunitetą, o poveikis pasireiškia visais imuninės sistemos funkcionavimo etapais. Sistemingai įtraukiant probiotikus į mitybos racioną, infekcinių ligų paplitimas žymiai sumažėja ir jie dažniausiai pasireiškia lengva forma. Kefyras, natūralus jogurtas ir kiti fermentuoti pieno produktai yra ypač turtingi probiotikų. Be pieno produktų, probiotikuose gausu raugintų kopūstų, marinatų, gėrimų, kurių pagrindą sudaro „Kombucha“. Kitas probiotikų vartojimo variantas yra vartoti specialius vaistus, kuriuose yra bakterijų kultūrų.
8. Imunomoduliatoriai, biostimuliatoriai ir adaptogenai:
Imunomoduliatoriai, stimuliuojantys žmogaus imuninę sistemą, yra ženšenis, ežiuolė, propolis, imbieras ir kt. Biostumuliatoriai: (medžiagos, kurios aktyvina visas kūno sistemas) ženšenis, kininė magnolijos vynuogė, elnio ragų ekstraktas ir kita.
9. Daugiau būkite saulės šviesoje
Įrodyta, kad saulės spinduliai padeda pagerinti nuotaiką, užkirsti kelią stresui ir depresijos sutrikimams, kurie slopina imunitetą. Be to, veikiamas saulės spindulių, žmogaus organizmas gamina vitaminą D, kuris yra svarbus imunitetui. Ultravioletinė šviesa, kuri yra saulės radiacijos dalis, naikina virusus, įskaitant koronavirusą. Norint pasiekti gydomąjį poveikį, pakanka insoliacijos, trunkančios maždaug 15 minučių vasarą ir 1-2 valandas žiemą.