Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Mokslininkai įspėja, kam koronavirusas gali būti mirtinas

Mokslininkai parengė specialią ataskaitą, kurioje nurodyti pagrindiniai veiksniai, didinantys mirties tikimybę nuo naujojo koronaviruso.

Gydytojai išanalizavo 191 suaugusio paciento, kuriems buvo patvirtintas Covid-19, klinikinę diagnozę dviejose ligoninėse Uhane, Kinijoje. Nuo 2019 m. gruodžio 29 d. iki 2020 m. sausio 31 d. iš jų 137 išrašyti, o 54 mirė ligoninėje.

Tyrėjai palygino klinikinius įrašus, paskirtą gydymą, laboratorinius rezultatus ir pacientų demografinius duomenis. Jie tyrė klinikinę ligos eigą, jos simptomus, viruso išsiskyrimo periodą ir laboratorinių duomenų pokyčius hospitalizacijos metu – kraujo tyrimus, krūtinės ląstos rentgenografiją ir kt. – bei naudojo matematinį modelį rizikos veiksniams įvertinti.

Rezultatai atskleidė, kad pagrindiniai mirties rizikos veiksniai yra senyvas amžius, sepsio požymiai ir kraujo krešėjimo problemos. Kaip papildomus rizikos veiksnius mokslininkai išskiria aukštą kraujo spaudimą, diabetą.

Tyrimo autoriai skelbia duomenis apie laikotarpį, per kurį pagiję pacientai kelia grėsmę aplinkiniams. Pagijusiems pacientams šis laikotarpis svyruoja nuo 8 iki 37 dienų, ir vidutiniškai siekia 20 dienų. Visuose 54 mirusiuose ligoniuose virusas buvo aktyvus iki pat paskutinės dienos.

Tyrimo autoriai pažymi, kad ligos sunkumas patekimo į ligoninę metu turi įtakos šio laikotarpio trukmei, taigi ir gydymo laikotarpiui. Pabrėžiama, kad du trečdaliai pacientų buvo paguldyti į ligoninę sunkios ar kritinės būklės.

Mokslininkai reikalauja, kad pacientai būtų išrašomi iš ligoninių tik gavus neigiamus „Covid-19“ testus.

Tyrime pirmiausia aprašytas visas „Covid-19“ progresavimo scenarijus. Vidutinė karščiavimo trukmė buvo apie 12 dienų, tačiau kosulys galėjo trukti daug ilgiau. 45 % išgyvenusių žmonių kosulys išliko net ir išsivalius nuo viruso. Dusulys atsigavusiems dingo maždaug po 13 dienų, o neišgyvenusiems – tęsėsi iki mirties. Tyrime taip pat išskirtas įvairių komplikacijų, tokių kaip sepsis, ūminio kvėpavimo distreso sindromas, ūmus širdies pažeidimas, ūmus inkstų pažeidimas ir antrinė infekcija, atsiradimo laikas.

Vidutinis išgyvenusiųjų amžius yra 52 metai, o mirusiųjų – 69 metai.

„Prasti senyvo amžiaus žmonių rezultatai gali būti susiję su su amžiumi susilpnėjusia imunine sistema ir padidėjusiu uždegimu, kuris gali prisidėti prie viruso dauginimosi, ir ilgesne reakcija į uždegimą, kuri lemia ilgalaikį širdies, smegenų ir kitų organų pažeidimą,“ – sako Zhibo Liu, vienas iš tyrimo autorių.

Neužmirškime pasisaugoti patys ir pasirūpinti savo artimaisiais.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---